Kao neki uvod o teorijskim aspektima trekkinga i pustolovnih igara Kad me sudba kleta na questu "trbuhom za kruhom" prognala iz domovine nisam ni slutio da će se pustolovno-trkačka scena u Hrvata toliko razbuktati da bi se i za mene u skladu s mojim mogućnostima našla dostojna utrka. Prije je uvijek bio problem u krugu prijatelja i poznanika naći tim istomišljenika koji bi se usudili uopće krenuti u pustolovnu utrku, a da ne govorimo dalje o problemima oko uigravanja i slaganja mentalnih sklopova u timu. A frend i ja smo baš počeli slagat ekipu, tamo negdje u zimu 2002/2003.

Možda smo i odradili koji zajednički trening, no mentalno smo bili determinirani i krenuli se lagano spremat za Terru (ili se tada još zvala Bjelolasica adventure race?). Skoro da smo i našli kritičnog četvrtog - ženskog člana, jer tada je uvijet bio da timovi budu mješoviti, četveročlani. No meni je tada uletila ponuda iz Njemačke koja se ne odbija - job na Institutu za istraživanje mora u grupi za teorijsku fizičku oceanografiju.

Pregledom zemljopisnih karata utvrdio sam - Oldenburg, gradić u kojem bi trebao provesti nekoliko sljedećih godina, čini se idealnim za izživljavanje adrenalinskih tripova weekend-wariora u kombiniranim biciklističko – kajakaškim turama. Na pola puta između Hamburga i Bremena činilo se da ni kulturno umjetnička ponuda ne može da omane. U realnosti, Oldenburg, kojem kao i svakom provincijskom središtu tepaju da je metropola, sveučilišni je gradić i sa svojih 150 tisuća stanovnika bio bi jedan od većih gradova u Hrvatskoj, no na mapi većih gradova u Njemačkoj – nema ga na mapi.
“Na mapi ga nema,“ kako bi to rekao moj drug Boske i dodao, “a navečer oko 6-7 kad zatvore shopping centri nema pasa na ulici. Ko da je neko pustio gasa…”

A kako je krenulo prvih mjeseci, udarnički, posao, menza, šljaka, kuća, šljakica, pa doma štrikica, i opet posao, kuća tu i tamo birtija, pa opet zakrvaljenih očiju šljakica. Nedostatak socijalnog života pokazao se zapravo prednošću. S vremenom krenu posao. Uhodo se! Našlo se vremena i za weekend-warrior aktivnosti, te hodočašćenje hramovima s raznolikim kulturno umjetničkom ponudom.
Wattwanderung, gacanje po mulju i prelazak za vrijeme oseke na neki od istočno frizijskih otoka, te povratak trajektom za vrijeme plime, kajakom po Hunti i spletu kanala za regulaciju plovidbe, mountain bike-om po pješčanim dinama nastalim izostatičkom prilagodbom zemljine kore nakom povlačenja leda za zadnje deglacijacije.
To su tek neki vrhunci njemačke mi pustolovne karijere, pa kad bude volje, želje i vremena nešto od toga ću i pribilježiti na uvid pustolovnoj zajednici u domovini. Od samih početaka gledam s toplom ljudskom zavišću kako ta pustolovna zajednica vezna uz trekking ligu i adventure-sport raste, pa eto mog priloga koji možda potakne nekog novog pustolova da se okuša u nekoj od utrka.
A s trekking ligom nestaju svi problemi oko uigravanje timova, već naprotiv poznanstva na trkama omogućuju da se lakše nađe srodna duša za pustolovinu. Čini se da su majstori Šimun i Elvir s trekking ligom baš pravo pogodili i ponudili pustolovinu po mjeri svakoga.
Pripreme i logistikaJoš u ljeto prošle godine jedva da sam mogao istrčati 5 minuta po ravnom, a onda sam na netu našao neki program koji uz dosljednu primjenu omogućuje svakome da istrči pol sata u komadu. Kupio adekvatne tene, pulsmetar i obavezne tajice. Nakon 3 mjeseca trčao sam cca 4-5 km za pol čuke, a onda sam krenuo dizati kilometražu. Uz to sam uveo plivanje jednom do 2 puta tjedno, yogu skoro svaki dan, a na posao sam išao s biciklom. Počeo sam nešto i pazit na prehranu, uglavnom prema
informacijama dostupnim na netu. Sad trčim/joggam (streching, pliometrika i kojekakve trkačke vježbe koje se po njemačkim priručnicima za pustolove zovu lauf-ABC) 10 do 15 km u sat i pol do dva bez nekih bolnih posljedica drugi dan, tak da sam se osjećao spremnim za trekking utrku. Trebalo je još samo da se na kalendaru poklopi termin boravka u domovini za vrijeme utrke.
No comments:
Post a Comment