Wednesday, November 16, 2011

Neuspješni izazivač lavine



Kako se bližio kraj zimovanja u Val di Sole, tako mi je sve više rasla nervoza da ću zbog ovog ili onog razloga više vremena provesti na skijaškim pistama nego na planinarsko skijaškim turama. Najčešći razlozi zbog kojih skijaške ture otpadaju su vremenske prilike, i skupa pojedinačna planinarska vođenja. Planinarski vodič košta minimum 200 Eura po danu, što je prihvatljivo ako se troškovi dijele na 3 ili više osoba.



Nakon pet i pol dana provedenih na pistama skijaškog karusela Skirama Dolomiti Adamello Brenta koje uključuje 8 skijališta s ukupno 380 km piste http://www.skirama.it/EN/home/ obišao sam točno polovinu njih (Marilleva - Folgarida, Madonna di Campiglio, Peio, Passo Tonale). Iako je GPS log pokazivao prijeđenih 440 km u tu brojku su uključeni i usponi funiviama tj žičarom, tako da i prevaljena kilometraža u spuštanju odgovara, otprilike polovini ukupne dužine svih skijaških staza uključenih u skiramu.



No, nije samo dosada nastupila nakon 5 i pol dana skijanja pistama, već i popriličan umor tj. zamor. Glava hoće, a noge više nemaju snage pratiti radnju fabule, izvodit pokrete zbog kojih je skijanje ples na huku vjetra i elementa, pa skija ne klizi kao prva 2-3 dana. Vrijeme je da okrenem leđa gužvama na pisti, ciki i drečanju nejači, gunguli masovnog turizma, i sve si nekaj mislim: “Valja meni prema djevičanski bijelim padinama, prema netaknutim vrhuncima.”



Proučavam karte, raspitujem se po turističkim uredima za neke manje zahtjevne, a opet atraktivne skijaške ture koje bi mogao izvesti u vlastitoj organizaciji i zapućujem se u pustolovinu pohoda na mojih prvih 3 soma metara ispenjanih na skijama – cilj je Peio Tre Mille. Nakon kraćih konzultacija na info punktu saznajem da je po pisti zabranjeno penjanje, pa se odlučujem za alternativnu varijantu, do prve međustanice idem gondolom, a od tamo nastavljam penjanje šumom, po markiranom planinarskom putu. Fino sam to smislio, samo još treba naći taj šumski planinarski put. Na nekoj mješavini talijanskog i body language uspostavljam komunikaciju s osobljem u planinarskoj kući Scoiattolo.
”Dove comincia ciaspole o sci alpinismo percorso”, raspitujem se ja za mrkirani planinarski put? Ovaj bespomoćno širi ruke, nudi bombardino i ostale delicije talijanske kuhinje, a ja se zapućujem sljedeći kartu, prema donjoj stanici skijaške sedežnice. Tamo ponavljam istu priču, i ovdje mi djelanik žičare na moj veliki ushit pokazuje, iza kuće je put, zapravo puteljak koji vodi u šumu i dalje prema bijelim prostranstvima.



Praćen pogledima znatiželjnika - smučara vulgaris, vadim alpinističke kože za penjanje i navlačim ih preko skija. Neki besposleni čiča, koji se tamo vrzmao obraća mi se podužim monologom od kojeg ja slutim da govori o lavinama jer raz anajem talijansku riječ za lavine - valanga, a rečeničnu konstrukciju zavrašava riječima koje razaznajem kao “della foca”, pa pretpostavljam da se raspituje jesu li moje penjačke kože odrane s leđe mlade foke. “Primo pelle della foca, oggi materiali artificiali, materiali sintetici”, nabadam ja na mojoj mješavini talijanštine i body language, i pri tom se sa sjetom prisjetim D. koja me doduše nije mučila s francuskom dramom, ali me navukla na klasični talijanski neorealizam - filmove V. de Sice, M. Antonionia i L. Viscontia, a samim tim i motivirala pohađati 2 semestra talijanskog.



Jetzt ist schluss mit lustig – sad je dosta zajebancije, promrsim sebi u bradu, smiono okrećem leđa pisti i odlazim u nepozanto. U početku se mučim na par stepenastih strimina, pa čak razmišljam da zakačim skije na ruksak, ali ipak nastavljam napredovati na skijama, nagrađen pogledom na okolne vrhove, i mirom bijeline. S crnogorice pada snijeg, pa ipak sad sam već dovoljno ugrijan i skidam se u kratke rukave, prtim snijeg, napredujem do raskršća podno planinarskog doma Malga Saline. Ovdje nailazim i na prve putokaze – znak da sam na dobrom putu. Još stotinjak metara i izbijam na planinarski dom Malga Saline. Zima je i dom je zatvoren, ali sam nagrađen bajkvito snježnim krajolikom i pogledom na doline Valle di Peio, Val de la Mare i okolne vrhove. Nakon kraćeg panoramskog razgledavanja i slikavanja, nastavljam u brdo. Ovdje srećem i prve tragove skija iz doline. Slijedim trag i uskoro izbijam opet na skijašku pistu. Uz rub piste slijedim putokaz, pa opet uspon uz samotni brijeg - Filon degli Uomini. Tragovi mojih prethodnika se gube i opet prtim neutabani snjižni brijeg. Ovdje je predviđena nova skijaška pista i žičara, ali proći će još neko vrijeme dok ovaj djevičanski bijeli snježni brijeg ne napuče smučari vulgaris. Uživam u prostranstvu i pogledu koji se sada širi na Val del Monte, Cimu Forzelinu na jugu, a Cima Grande na istoku. Na sjeveru je Cima Vioz, a na zapadu stotinjak metara ispod mene je skijaška pista i planinarsko sklonište Rifugio Doss dei Gembri. Sljedeći putokaz je dvosmisleno postavljen i nije jasno da li bi trebo produžiti uz brdo, ili put šume opet na pistu. Više mi se sviđa penjati uz brdo nego uz pistu, tako da produžujem uz brijeg. Ubrzo uspon postaje strm, putanja nepregledna, a ja nesiguran kamo zapravo idem i odlučujem se da je vrijeme da skinem kože sa skija i krenem u spustim se u dolinu. Još jednom pogledaj bijelo prostranstvo , sve bijelo zima je, a onda se sjuri u dolinu

From Cima Vioz

Propustio sam priliku napanjeti 3 soma na skijama, ali sam na svu sreću stekao status bezuspješnog izazivača lavine.

---
GPS log, fotke i dodatne informacije dostupne su ovdje:
http://bit.ly/hlsnXO